İlan Sitesinde SEO Nasıl Yapılır?

2017-09-29 09:54:21

SEO sadece ilan sistemi üzerine yapılan bir çalışma değil, internet üzerinde bulunan tüm sitelerin arama motorlarından gelen ziyaretçilerini arttırmak üzere tercih ettikleri bir optimizasyon yöntemidir.

 

Bugün arama motorları aracılığıyla binlerce kişiye ulaşan internet sitelerinin en büyük avantajları arama motorlarının tamamı ile optimize bir şekilde çalışmalıdır. SEO'nun tüm internet sitelerinde kullanılabilmesine rağmen ilan siteleri gibi ticaret odaklı sitelerde daha yoğunlukta kullanıldığını söyleyebiliriz. Çünkü ticaretler için çeşitli miktarlarda komisyon kazanan site yönetimi, bu komisyonların artması için SEO çalışmalarını tercih etmektedir. Dolayısıyla ticaretlerden kazandığı komisyonların bir kısmını SEO çalışmalarına yatıran site yönetimi, geriye kalan kısmını ise gelir olarak kullanmaktadır. Bugün bir ilan sitesinin SEO ile uyumlu bir şekilde çalışması kesinlikle kabul edilemez. Özellikle farklı mecralarda reklam çalışmaları da yapmıyorsanız, siteniz bir süre sonra arama motorlarından kaybolarak tozlu raflara kaldırılacaktır.

 

Günümüzde ilan yazılımı geliştiren pek çok kuruluş, hazırladıkları yazılımın SEO uyumlu olup olmamasına özen göstermemektedir. Daha çok yazılımın tasarım ve kodlama aşaması ile uğraşan kuruluşlar, yazılımları müşteriler ile buluşturduktan sonra müşterilerin ziyaretçi sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Çünkü binlerce TL yazılım ücreti ödeyen müşteriler, buna rağmen sitelerinde ziyaretçi bulunmadığını öğrenince otomatik olarak yazılım geliştiricilerine ulaşarak durumu bildirirler. Eğer yazılım geliştiricilerinizden olumlu bir geri dönüş alamazsanız ne yazık ki projenizin ziyaretçi sayısının artması için çeşitli SEO kuruluşlarıyla görüşerek sitenizin optimizasyon çalışması için yine ücret ödemek zorunda kalacaksınız.

 

Sonyazilim.net olarak sadece geliştirdiğimiz ilan scriptinin tasarımına değil, aynı zamanda arama motoruna da uyumlu olmasına özen gösteriyoruz.Bunun için siteniz için özel title, description ve keyword formatları belirliyor, size yönetim panelinizde SEO kriterleri ile ilgili ipucu veriyoruz. Siz de sitenizin ayarlarını yaparken bu küçük ayrıntılara dikkat ederek sitenizin ayarlarını SEO ile uyumlu bir şekilde ayarlıyorsunuz. Dolayısıyla Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında siteniz daha hızlı ve daha üst sıralarda indexleniyor. Bu da siteniz için uzun vadede ziyaretçi kaynağı sağladığı gibi sitenizin markalaşmasına da oldukça büyük katkıda bulunan önemli bir adımdır.