İlan Sitesi Gelir Modelleri Nelerdir?

2017-10-05 12:50:39

Günümüzde internet sitelerine reklam hizmeti veren pek çok kuruluş, internet sitesi sahipleri için çeşitli gelir modellerinde kazanç yöntemlerini sunuyor. Buna rağmen bu yöntemlerin, internet sitelerinin türlerine ve çeşitliliğine göre yeterli sayıda olmadığını söyleyebiliriz.

 

Yani hiçbir reklam firması ne yazık ki gelir modellerini, internet sitelerinin konseptine göre belirlemiyor. Bu da haber sitesi sahibi ile ilan sitesi sahibinin aynı tür reklamları kullanarak gelirlerin düşüşüne neden oluyor. Bu yüzden internet sitesi sahibi olarak gelir modelinizi siz belirlemelisiniz. Eğer iyi bir gelir modeli çalışması yapmazsanız ilan sisteminiz üzerinden sağladığınız kazanç olması gerekenden daha az olacak ve sitenizden hem gelir, hem de ziyaretçi açısından daha az verim alacaksınız.

 

İlan sitenizde kullanmış olduğunuz ilan sisteminin tasarımı ve duruşu da gelir modelinizi seçmeniz üzerinde etkili olacaktır. İlan yazılımı geliştiriciniz eğer sektörde deneyimli ise gelir düzeyinizi en yüksek tutacak alanları reklam alanı olarak değerlendireceği için sitenizin geliri de diğer ilan sistemlerinin gelirlerine göre daha yüksek olacaktır.Sonyazilim.net olarak sizin için geliştirdiğimiz yazılımda gelirlerin en yüksek olduğu alanlar reklamlar için boşaltılmış durumda. Bu alanlara reklam firmanızdan aldığınız reklam kodlarını boyutlarına göre uygun alanlara ekledikten sonra siteniz üzerinden iyi gelirler elde etmeye başlayabilirsiniz. Tabi bunun yanı sıra bir ilan sitesinden gelir elde etmek için sadece reklam firması ile anlaşmanız yeterli değildir. Bunun yanı sıra komisyon sisteminiz ile de gelir elde edebilirsiniz.

 

Örneğin bir satıcı, kiralık ev için 100 TL fiyat belirlemiş. Siz bu fiyata istediğiniz oranda komisyon uyguluyorsunuz. 100 TL olan fiyat alıcıya 115 TL olarak ulaşıyor. Alıcıdan ödeme aldıktan sonra 100 TL satıcının ücretini gönderdikten sonra geriye kalan 15 TL sitenizin komisyon payı oluyor. Yani evini 115 TL'ye kiralayan satıcı, evini kiralamada aracı olduğunuz için ücretin 15 TL'lik kısmını size komisyon olarak veriyor. Bu tür ilan, kiralama ve satış sektörleri üzerine oluşturulan internet sitelerinin büyük bir kısmı bu yöntem ile gelir elde etmekte ve bu siteler için en kazançlı yöntem komisyon yöntemi olmaktadır.